هنر برقراری ارتباطات

هنر برقراری ارتباطات

بنام خدا
خدایا شروع سخن نام توست وجودم به هر لحظه آرام توست

ارتباط موثر چیست؟

یعنی تنها راه نفوذ در دل دیگران، اگر بتوانیم آدمها را دوست داشته باشیم و اینکه هر انسانی ارزشمند است می توان ارتباط خوبی برقرار کرد ولی اگر انسانها یا اشخاصی را که با آنها سرو کار داریم از ته قلب دوست نداشته باشیم، نمی توانیم با آنها ارتباط برقرار کنیم . کسی که می خواهد رشد شخصتی داشته باشد باید بداند که بهترین راه ایجاد یک ارتباط حوب و موثر است.
موانع ارتباط موثر:

دلایل بسیار زیادی وجود دارد که یک ارتباط به درستی به سرانجام نرسد. ممکن است مهارت هایی مثل گوش دادن، نرساندن پیام درست به مخاطب باشد. یک ارتباط گیرنده حرفه ای همیشه به دنبال این است که اگر مخاطب در حال صحبت کردن است، خوب گوش می کند و می تواند پاسخ درست بدهد. و اگر ما نتوانیم متوحه شویم که مخاطب چه می خواهد، می توان گفت که ما بازنده درست و حسابی خواهیم بود. به علت اینکه در کسب و کار موفق نخواهیم بود، در ارتباط با فرزند مشکل خواهیم داشت، در ارتباط با همسر به دردسر خواهیم افتاد.
پس ممکن است مهارت هایی مثل: گوش دادن ، شفاف سازی گفتگو و انعکاس درست نظرات به طرف مقابل می تواند به موانع ارتباطی کمک شایانی کند.
کتاب های ارتباط موثر:

بهترین کتاب هایی که می توان برای یک ارتباط خوب و عالی داشت بدین شرح است:
کتاب آیین دوست یابی و تاثیر آن بر افراد از دیل کارنگی
روانشنا سی عزت نفس از ناتناهیل براندن
هنر گفتگو از دبرا فاین
هفت عادت مردمان موثر از استفان کاوی
اثر مرکب از دارن هاردی
قورباغه ات را قورت بده از برایان تریسی

ارتباط موثر با دیگران

یک هنر است که با مهارت داشتن می توان به آن رسید. عملکرد ها می توانند افراد را در ارتباط موثر با دیگران موفق کند و برای دوست یابی آشنایی
راه گشا باشد.
اگر ما بدانیم که در مسیر زندگی بدانیم که تمام مسولیت زندگی باماست در هرنوع ارتباطی می توانیم ارتباط موثری را برقرار کنیم. یعنی اینکه ما تمام مسئولیت زندگی مان را بر عهده داریم. و اگر به این علم برسیم که ما مسئول صد درصد زندگیمان هستم خیلی از مسائل حل خواهدشد.

چگونه ارتباط موثر داشته باشیم
وقتی می خواهیم با دیگران ارتباط داشته باشیم باید بدانیم گام های رسیدن به آن چگونه است. یکی از ویژ گی های انسانهای خوب و موفق نهارت و توانایی دربرقراری ارتباط موثرو سازنده با دیگران است. پس شش گام موثر در رسیدن به اهداف شامل مهارت های زیر است:
گام اول: گوش دادن یعنی اینکه با تمام وجود گوشت را به کسی یا کسانی که در حال گفتگو با شما هستند بدهید و شش دانگ حواستان به او باشد از صمیم قلب.
گام دوم: صادق بودن کسانی که با ما در ارتباط هستند باید و الزاما به طور صادقانه باید با آنها هم کلام شد و به وضوح مشخص می شود برای مخاطب و مخاطب ما کامل متوجه می شود که ما صادق هستیم یا نه
گام سوم: همدلی و همدردی بلاشی است برای درک و فهم دنیای ذهنی طرف مقابل و برای این کار باید بتوانیم خود را جای دیگران بگذاریم و به جای آنها درک کنیم و دنیا را از دید آنها ببینیم.
گام چهارم: آرامش و احترام ما به این دلیل با دیگران ارتباط برقرار می کنیم تا از طریق آن به حل مسائل و مشکلات، رفع تضادها و تعارضات، رد و بدل کردن اطلاعات برای درک بهتر خود و رفع نیاز های اجتماعی دست یابیم.
گام پنجم: راه مخالفت کردن درست اگر بتوانیم بپذیریم که دیگران مثل ما نیستند آن وقت می توانیم به شیوه مناسب با نظرات و عقاید آنها که به نظر ما صحیح نیستند مخالفت کنیم.
و گام ششم: خود شناسی شناسایی دنیای ذهنی دیگران، همدلی و همدردی با آنها و یا به نتیجه نرسیدن بحثهای ما با دیگران نیازمند خودشناسی و تلاشی برای افزایش اطلاعات هستند.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *