چطور در جمع صحبت کنیم؟

واقعیت این است که صحبت در جمع به خودی خود ترس ندارد و اگر ریزتر نگاه کنیم خواهیم دید که این قضاوت های پس از آن است که ما را می ترساند.

آیا می دانید مهمترین عامل صحبت نکردن چیست؟

ترس از قضاوت دیگران !!!!!!!!!

از این می ترسیم اگر صدامون بلرزه؟

اگر تپق بزنیم؟

اگر صدامون بگیره؟

اگر نتونم چی میشه؟

چیزی برای گفتن ندارم!

دیگران که صدامون رو گوش میدن در مورد ما چه فکری می کنند؟  چطور ما ور قضاوت می کنند؟

پس عامل اصلی که ما رو آزار می دهد ترس ازقضاوت های دیگران است.بعضی وقتها ازاین که قضاوت می شویم ترس از صحبت کردن در جمع را داریم یا اینکه الان راجب من چی میگویند!  اگر تپوق زدم چکار کنم!  اصلا من میتونم! صحبت نمی کنیم .تمام این افکار باعث میشود اعتماد به نفس ما کاهش پیدا کند و حتی یک صحبت معمولی را نتوانیم انجام بدیم (استرس غلبه می کند) هرچه اجازه بدیم افکار ما، ما را در اختیار بگیرند بیشتر و بیشتر به عقب پس زده میشویم و ساکت خواهیم ماند.برای اطلاعات بیشتر به مقاله نکاتی برای بالا بردن اعتماد به‌ نفس مراجعه کنید.

 

خوب حالا چکار کنیم؟

چه چیزی باعث می شود که ترس ها از بین برود؟

مواجه شدن با آن و انجام آن کار هر چقدرهم که دشوار باشد.مثل اینکه ما از رانندگی می ترسیدیم !  الان چه اتفاقی افتاده که به سادگی و بدون ترس رانندگی می کنیم.ترس از آب چه اتفاقی افتاده که الان می توانیم شنا کنیم و از آب نترسیم و یا هر کاری که الان به سادگی در حال انجام دادن آن هستیم و قبلا از آن واهمه داشتیم.

شنا کردن آموزش دیدن و انجام آن …

ترس از تاریکی یا تنهایی و …

تمام این ترس ها به علت عدم شناخت بعد از انجام کار هست و اگر بار اول انجام دادیم متوجه میشویم چقدر بیخودی وقت تلف میکردم و این کار به این سادگی را انجام ندادم.

ترس از صحبت کردن در جمع -علیرضا عابد

آیا الان لذت بخش نیست؟

حتما تجربیاتتان را با من به اشتراک بگذاید.لذت درست پشت دیوار ترس های شماست، کافیست از آن عبور کنید.از ناحیه امن خارج بشید.اولین کاری که باید انجام داد گفتگو با خود من خود هست و قرار نیست نقش بازی کنم و جای کسی یا مثل کسی دیگه ای صحبت کنم و یا تقلید کنم.خود گویی های مثبت که به شما کمک میمکند اعتماد به نفس تون بالا تر بره تا نسبت به قضاوت های دیگران بی تفاوت باشید و اونها رو جدی نگیرید.دومین مورد که خیلی میتونه به ما کمک کند و در شرایطی که هنوز مسلط نیستیم میتوانیم از جمع های کوچک شروع کنیم و این تمرین رو انجام بدیم. با صحبت کردن درجمع های کوچک می توانیم خود را محک بزنیم و به اعتماد به نفسمان اضافه کنیم.دیگر تمرینی که خیلی به این موضوع صحبت کردن در جمع کمک می کند، تمرین جلوی آینه است.در مقابل آینه بایستیم آینه قدی، و کاملا خود رو در موقعیت حس کنیم کاملا طبیعی در حالی که به خودت داری توجه می کنید صحبت کنید.

 تمرین های از بین بردن ترس تمرین های از بین بردن ترس-علیرضا عابد

تمرین بعدی که بسیار عالی و تاثیر گذاراست و من به افراد خیلی تاکید می کنم، ضبط کردن صدای خودتون هست، حتما صداتون رو ضبط کنید و چندین و چندین بار گوش کنید.خواهید دید بعد از این تمرین لذت بخش چقدر متفاوت تر خواهید شد.در هیچ جایی به ما آموزش داده نشده نه در مدرسه و نه در دانشگاه پس طبیعی است که این اتقاق و صحبت کردن مسلط، زمان بر باشد پس با اعتماد به نفس تمرین کنید.پی گیری و تمرین میتواند کمک بسیار زیادی به ما کند و متفاوت تر از دیگران باشیم.برای این که این فن را یاد بگیرید احتیاج به چهار اصل مهم دارید:

یک: باید با علاقه وعزم جدی شروع بکار کنید.

دوم: باید بدانید دقیقا درباره چه مطلبی می خواهید صحبت کنید.

سوم: با شجاعت و اعتماد به نفس صحبت کنید.

چهارم: تمرین  تمرین  تمرین

نحوه ارایه هر چیز اهمیت آن را مشخص می کند!       استیو جابز

همیشه بدرخشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *